Громадянська конфіскація вже на порозі!

Громадянська конфіскація вже на порозі!

03.09.2019

​Обов’язкове декларування для громадян, а також так звані "нульові декларації", котрі по суті є податковою амністією капіталів – пріоритет «Слуги народу». Нульові декларації можуть ввести вже наступного року – законопроект повністю готовий, залишається лише кілька принципових моментів – розмір ставок і форма легалізації активів (наразі обговорюється середня ставка у розмірі 5%). У команді «Слуги народу» також планують ввести обов’язкове декларування через рік-два після податкової амністії.

Але, хоча Дмитро Гетманцев акцент в інтерв'ю робить саме на тому, що ця реформа дасть можливість заощадити кошти українцям, насправді очевидно, що основна її мета - тотальний контроль за тим, які вони отримують доходи, виведення бізнесу з тіні і отримання більше коштів до бюджету від стягнення штрафів з тих, хто ухиляється від сплати податків.

Можна припустити, що наступним кроком стане обіцяна президентською партією "Слуга народу" громадянська конфіскація: якщо вартість активів понад доходів, можна буде без судового рішення проводити конфіскацію майна.

Громадянська конфіскація допускається Директивою ЄС 2014/42/EU і застосовується у Великобританії, США, Австралії, Канаді, Швейцарії та інших країнах.

Ще на початку літа Президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді України законопроект про конфіскацію активів, які отримані незаконним шляхом. Зміни хочуть внести до Цивільного та Цивільного процесуального кодексів. Так, у законі з'явиться підстава для того, щоб забирати активи, отримані завдяки корупції і махінаціям із бюджетом. Процес розгляду цього питання тепер буде предметом цивільного позову за правилами Цивільно-процесуального кодексу, який здійснюється за принципом презумпції правоти позивача, і відповідно необхідно підтверджувати відповідачем необґрунтованість претензій до нього.

❓ У кого можуть забрати майно і гроші?

Конфіскація має стосуватися винятково чиновників (як місцевого, так і державного рівнів). Звичайний найманих працівник, бізнесмен, пенсіонер або безробітний може спати спокійно. Поки що. Але і для чиновників також є свої обмеження. Щоб потрапити «під статтю», потрібно мати рахунок у банку, автомобіль, нерухомість, коштовності на суму, яка значно перевищує офіційний дохід. Достатньою для притягнення до відповідальності вважається різниця у 500 прожиткових мінімумів для працездатних. Нині це 1 млн. 35 тис. грн.

Оскільки законопроект не був проголосований в першому читанні Ради VIII скликання, він буде подаватися до порядку денного нового парламенту. І ми ж з вами розуміємо, що його приймуть! А що буде далі?