• +38 (067) 574-80-10
  • +38 (068) 777-22-73

ПДВ–новації: що зміниться в 2019 році?

ПДВ–новації: що зміниться в 2019 році?

09 січня 2019

Традиційно щороку до ПКУ вносяться зміни в частині оподаткування ПДВ. Цього разу не можна сказати, що змін багато. Основна з них - новий порядок оподаткування ввезення товарів із за кордону у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.

Посилки з-за кордону

Законом №2628-VIII внесено зміни до оподаткування операцій з ввезення на митну територію України товарів у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, у несупроводжуваному багажі. На практиці такі операції отримали назву «сірий імпорт». Але значна кількість змін буде діяти лише з 2021 року. Тому зараз акцентуємо увагу на змінах, які почнуть діяти у 2019 році.

Не будуть оподатковуватись митними платежами, зокрема, ПДВ товари (пп. 196.1.17 ПКУ):

– у несупроводжуваному багажі – сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро;

– у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника товари:

  • сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, на адресу одного одержувача – юридичної особи або підприємця;
  • сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 100 євро, для одного одержувача – фізичної особи.

При цьому для закордонних посилок для фізосіб на півроку вводиться перехідний період (підрозділ 2 розділу ХХдоповнено новим п. 66). Тому ПДВ та митом не будуть оподатковуватися посилки, якщо сумарна фактурна вартість не перевищує:

  • з 1 січня 2019 року по 30 червня 2019 року -  еквівалент 150 євро;
  • з 1 липня 2019 по 31 грудня 2020 року - еквівалент 100 євро.

Датою виникнення ПЗ є дата подання контролюючому органу (митниці) документа, який використовується замість митної декларації. При визначенні бази оподаткування перерахунок іноземної валюти у валюту України здійснюється за курсом валюти, визначеним відповідно до ст. 39-1 ПКУ1.

1 Для цілей визначення податкових зобов'язань зі сплати митних платежів застосовується офіційний курс НБУ, що діє на 0 годин дня подання митної декларації, а у разі, якщо митна декларація не подається, – дня визначення податкових зобов'язань, пп. 39.1-1 ПКУ.

Інші зміни, які стосуються особливостей оподаткування закордоних посилок будуть діяти вже з 2021 року (нові норми п. 180.2-1, пп. 191.1.3 та 191.1.4 ПКУ). Ними поповнено коло платників ПДВ, а точніше осіб, які можуть і не бути платниками ПДВ, проте несуть всю відповідальність, як платники податку (зміни до п. 180.2-1 та п. 180.3 ПКУ).

А саме: відповідальність за сплату податку покладається на операторів поштового зв'язку та експрес-перевізників, які будуть виконувати функції податкових агентів, зокрема сплачувати ПЗ, вести реєстри (тимчасові та додаткові) та подавати їх до контролюючого органу.

Як будуть оподатковуватись посилки із-за кордону згодом? Згідно з оновленою ст. 191 ПКУ базою оподаткування2, яка визначається відповідно до МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті є:

  • для юридичних осіб або підприємців – митна вартість. Нагадаємо: митна вартість завжди є більшою за договірну вартість товару. Оподаткування митними платежами товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, визначається відповідно до ст. 234 МКУ;
  • для фізичних осіб – фактурна вартість. Визначається митна вартість під час розмитнення товару, зокрема, ввезеного у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, у несупроводжуваному багажі відповідно до ст. 374 МКУ.

2 Для міжнародних поштових та експрес-відправленнь, товари у несупроводжуваному багажі.

Враховуючи, що відповідальними за сплату ПЗ будуть оператор поштового зв'язку, експрес-перевізник, як це зазначено в новому п. 180.2-1 ПКУ, це здійснюватиметься з певними особливостями (зазначеними в оновленому пп. 191.1.3 ПКУ).

Такі податкові агенти сплачене до бюджету ПЗ з ПДВ за пп. 191.1.2 ПКУ не будуть відносити до складу ПК з ПДВ (п. 198.6 ПКУ доповнено новим абзацом). А також сплачені (нараховані) суми податку не будуть складовою розрахунку ліміту (Sнакл), за яким вони матимуть право зареєструвати ПН та/або РК в Єдиному реєстрі (зміни вносяться до п. 200-1.3 ПКУ).